День української писемності та мови відзначається щорічно 9 листопада.
Указ про введення Дня української писемності та мови був підписаний президентом України Леонідом Кучмою 1997 року, на підтримку ініціативи громадських організацій і з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства.
У релігійних колах це свято більш відоме як день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця.
Нестора-Літописця вважають батьком вітчизняної історії та словесності. Традиційно літописця вважають одним із авторів "Повісті врем’яних літ", одного з найдавніших зводів літописів початку XII століття.
Дослідження витоків української писемності незмінно приводить істориків до думки, що саме з діяльності Преподобного Нестора Літописця взяла свій початок писемна українська мова.
В основу писемної української мови лягла старослов'янська мова.
За 8 століть українська мова й писемність зазнали безліч змін. І якщо у 20-х і 30-х роках у країні проходила активна українізація населення, то після здобуття Україною Незалежності, політиками активно обговорюється можливість надання російській мові статусу другої національної.
За дослідженнями центру Разумкова за 2006 рік, 52% громадян України вважають рідною українську мову; майже третина (31%) - російську. Майже для кожного шостого (16%) рідними є обидві мови рівною мірою
Немає коментарів:
Дописати коментар