пʼятниця, 11 листопада 2016 р.

Класифікація нормативно-­правових актів у галузі освіти

Види нормативно-­правових актів 
    Галузь освіти урегульовує величезна кількість нормативно-­правових актів, серед яких закони, укази, постанови, рішення, розпорядження та накази. Варто детальніше розібратися в тому, чим різняться один від одного такі документи. 
Закони 
   Законами називають нормативно-правові акти вищої юридичної сили. Вони врегульовують найважливіші суспільні відносини шляхом установлення загальнообов’язкових правил. 
Укази 
     Президент України видає такий вид правових документів, як укази. Вони мають і нормативний, і ненормативний характер. Нормативні укази стосуються невизначеного кола фізичних та юридичних осіб і мають довгострокову дію. Ненормативні укази мають індивідуальне призначення. 
   Указами Президента України оформлюють: затвердження нормативних актів Президента України, тобто актів, розрахованих на постійну чи багаторазову дію скасування актів Кабінету Міністрів України, рішень голів місцевих державних адміністрацій рішення Президента України щодо призначення та звільнення з посад керівників відповідних державних органів, установ та організацій тощо. 
Постанови 
   Правові акти, що ухвалюють вищі й деякі центральні органи колегіального управління для виконання найважливіших і принципових завдань та встановлення норм, правил поведінки, називають постановами. Їх видає Кабінет Міністрів України, а в деяких випадках особливо важливі постанови ухвалює Верховна Рада України. 
       Текст постанови зазвичай складається з двох частин: 
    перша містить вступ, оцінку стану та підстави для видання або посилання на правовий акт вищого за рангом органу 
      у другій частині наводять перелік запропонованих заходів, визначають виконавця (виконавців) та строки виконання.
Рішення 
    Окрему групу нормативно-правових актів становлять рішення, тобто розпорядчі документи, що ухвалюють місцеві ради або їхні виконавчі комітети в колегіальному порядку для розв’язання найважливіших питань, що належать до їхньої компетенції. 
   Текст рішення складається зі вступної частини, в якій констатовано стан питання, і розпорядчої, що містить перелік заходів із зазначенням строків виконання та відповідальних виконавців, а також вказівку, кому доручено вести контроль за виконанням рішення. 
Розпорядження 
    Нормативно-правові акти державних органів, організацій, що видані в межах їхньої компетенції та мають обов’язкову юридичну силу щодо громадян і підпорядкованих організацій, називають розпорядженнями. Зазвичай їх видають Кабінет Міністрів України, місцеві ради, представники Президента України на місцях, а також керівники колегіальних органів державного управління. 
Накази 
   Чи не найбільш поширеними в практичній діяльності керівника навчального закладу є накази міністерств. Це розпорядчі документи оперативного характеру, якими зазвичай затверджують або скасовують інші підзаконні нормативно-правові акти чи продовжують строк їх дії. Зазвичай наказами затверджують положення, інструкції, рекомендації тощо.

Джерело: http://www.pedrada.com.ua/article/1


Немає коментарів:

Дописати коментар